Povijest
POLJOPRIVREDNA ZADRUGA KORNATI osnovana je 08.06.2014 godine i relativno je mlada zadruga, ali ako se malo vratimo u povijest u Murteru je postojala Uljarska zadruga Murter koja je utemeljena (1910) i ona je temelj nastanka poljoprivredne zadruge Kornati. Zadruga je bila središnje mjesto gospodarskog života Murtera i određenoj mjeri bliže okolice. Preživjela je nekoliko političkih sustava i izravnih potresa u državnoj i regionalnoj ekonomiji što ju je činilo jednom od najotpornijih dalmatinskih pa i jugoslovenskih proizvodnih zadruga.
Turbulentna razdoblja , prvu talijansku okupaciju(1918- 1921), svjetsku gospodarsku krizu(1929-1933) i drugi svjetski rat(1939- 1945)uspjela prevladati zaslugom poduzetnih upravitelja, a onda svih zadrugara, čija je egzistencija od propasti vinove loze početkom 20 stoljeća do procvata turizma 60-ih godina istoga stoljeća ovisila isključivo o maslinovom ulju. Veličinu zadruge možemo lako izčitati iz podataka da je Zadruga tijekom 1938. godine okupljala 315 obitelji koje su posjedovale oko 180.000 stabala maslina.
Za ono vrijeme suvremenu proizvodnju ulja temeljila je na organizaciji odjela za sušenje, mljevenje i tiješnjenje maslina, kao i na spremnicima za rafinirana ulja. Ukupno je posjedovala 13 preša za ulje s nekoliko mlinova, kapaciteta do vagona dnevne prerade, uz količinu do 5 t dnevne prerade ulja. Uljarska zadruga Murter je ukinuta 31. 1. 1948. godine, a zaplijenjena količina maslinovog ulja iznosila je 53 561 kg.
Vizija
VIZIJA POLJOPRIVREDNE ZADRUGE KORNATI, kroz zadrugu zaposliti što više mladih ljudi, pružiti im kvalitetnu edukaciju te pokazati put koji smatramo da je ispravan, da bi sami mogli pokrenuti posao unutar zadruge, te dokazati da je poljoprivreda jako isplativa grana i da će njezina budućnost u spajanju s turizmom dati izvanredne rezultate.
Zaštiti sve sorte maslina zaštitom izvornosti i zaštitom zemljopisnog podrijetla, njegovati tradicionalno Murtersko ulje, a dobiti najbolje ekstra djevičansko maslinovo ulje, pokazati i naučiti naše turiste da kupuju izvorne domaće proizvode. Sve sumještane educirati da rade ekološkim sistemom sa što manje kemijskih sredstava kako bi mogli otkupiti veče količine ulja onakve kakvoće i kemijskog sastava koji smatramo da jedino mi možemo ponuditi konzumentima jer Kornati su oaza ekologije čistog zraka i netoksificiranih tala.